Zupa z dyni

Tym razem zapraszam Was na rozgrzewającą, aromatyczną  zupę z dyni. Idealna na zimne, jesienne dni. Jest gęsta, jedna miseczka Was spokojnie nasyci i rozgrzeje.

 

Składniki:

  • 6 szklanek pokrojonej w kostkę dyni (u mnie 1 średnia dynia hokkaido)
  • 1 puszka mleka kokosowego
  • 2 szklanki bulionu warzywnego
  • 2 szalotki, posiekane
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 1 1/2 łyżki curry
  • 1/4 łyżeczki cynamonu
  • 2-3 łyżki syropu klonowego lub z agawy
  • sól, pieprz
  • 1 łyżka oleju kokosowego do smażenia

Wykonanie:

Rozgrzej olej w dużym garnku, po chwili dodaj drobno pokrojone szalotki i smaż 5 minut często mieszając. Dodaj drobno pokrojony (bądź wyciśnięty przez praskę  ) czosnek i smaż kolejne 2 minuty.

Dodaj pokrojoną w kostkę dynię. Dodaj sól, pieprz, cynamon i przyprawę curry. Wymieszaj porządnie, żeby dynia pokryła sie przyprawami i smaż następne 5-7 minut.

Dodaj mleko kokosowe, bulion i syrop klonowy.  Gotuj do miękkości dyni około 15-20 minut.

Przelej zupę do blendera i zmiksuj na gładko. Dopraw jeśli to konieczne dodatkową porcją soli, pieprzu, syropu bądź dla tych, co lubią bardzo ostre dania, dodatkową porcją przyprawy curry.

Ja podaję zupę z prażonymi pestkami dyni i odrobiną oleju z dyni.

Przepis pochodzi z bloga Minimalist Baker. Jest idealny, więc zapraszam Was do wypróbowania!

A teraz słów kilka o pestkach z dyni i dlaczego powinniśmy je jeść. (oczywiście wcinam sobie pestki dyni, jak o nich piszę :))

 

Pestki dyni mają liczne wartości odżywcze, spośród których uwagę zwraca zawartość magnezu i cynku.

  • Magnez  – Jedna ćwierć szklanki nasion dyni zawiera prawie połowę zalecanej dziennej ilości magnezu, która uczestniczy w szerokim spektrum ważnych funkcji fizjologicznych, pompowania serca, prawidłowego tworzenia kości i zębów, złagodzenia naczyń krwionośnych i prawidłowej czynności jelit. Zawarty w pestkach dyni magnez doskonale wpływa na układ nerwowy. Gdy go brakuje, mogą się pojawiać stany depresyjne, a także lękowe, bóle głowy i migreny. Pestki z dyni to również doskonałe źródło potasu, bez którego nie mogłyby funkcjonować układ nerwowy.
  • Cynk – Nasiona dyni są bogatym źródłem cynku . Cynk jest ważny dla organizmu na wiele sposobów, w tym odporności, wzrostu komórek i podziału, snu, nastroju, zmysłów smaku i zapachu, zdrowia oka i skóry, regulacji insuliny i męskiej funkcji seksualnej.

Niedobór cynku wiąże się ze zwiększoną podatnością na  przeziębienia i grypy, chroniczne zmęczenie, depresję, trądzik czy trudności w uczeniu.

  • Nasiona dyni są bogatym źródłem tryptofanu, aminokwasu (białka budulcowego), które przekształca się w serotoninę, która z kolei przekształca się w melatoninę „hormon snu”. Jedzenie nasion dyni kilka godzin przed snem, wraz z węglowodanem (np mały kawałek owocu), może być szczególnie korzystne dla dostarczania organizmowi tryptofanu niezbędnego do produkcji melatoniny i serotoniny w celu promowania spokojnej nocy.
  • Nasiona dyni zawierają oprócz magnezu i cynku, również mangan i miedź. Są ponadto jednym z najlepszych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega 3. Zawierają również związki chemiczne takie jak antyoksydanty i fitosterole, a także witaminy z grupy B takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy czy kwas pantotenowy. Nasiona te są również bardzo dobrym źródłem białka.

Ciekawostką jest, że  przeprowadzono badania i stwierdzono, że olej z nasion dyni wykazuje działanie przeciwzapalne.

Nasiona dyni, bogate w zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze i błonnik, mogą przynieść korzyści dla  serca i wątroby, zwłaszcza gdy są zmieszane z nasionami lnu.

Jedzmy zatem pestki dyni jako przekąskę a wyjdzie nam to na zdrowie!

 

 

 

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *