Pasta z awokado

Zbliża się wieczór, pora kąpania. Nagle słyszę „mamo jeść!!! głodny jestem”. Dobra, chleb jest. Masło jest. Otwieram lodówkę… Pusto. Nic z czym mogłabym zrobić kanapkę. Pasztetu nie ma, pasta z fasoli zjedzona. Patrzę, a tam leży sobie awokado. Doskonale dojrzałe. Szczypiorek mam. Cytrynę też. Zabieram się do pracy i za 5 minut dzieci dostają kanapki z pastą z awokado. Zdrowo, pożywnie, kolorowo. Działamy!

Pasta z awokado robi się praktycznie sama. 4 składniki i mamy pyszne smarowidło na chleb. Moja córka uwielbia wyjadać je łyżeczką z miseczki.

Składniki:

  • awokado (dojrzale, miękkie)
  • 1-2 łyżki soku z cytryny
  • łyżka pokrojonego szczypiorku
  • garść  świeżej kolendry
  • sól do smaku

Awokado przekrawamy na pół i wyciągamy pestkę. Pamiętajmy, ze awokado musi być super dojrzałe, z twardego nie wyjdzie nam pasta. Za pomocą łyżeczki wyciągamy miąższ do miseczki. Rozgniatamy widelcem, można sobie pomóc blenderem. Dodajemy sok z cytryny, sól i pokrojony szczypiorek. Mieszamy. Bez soli i soku z cytryny awokado jest dość mdłe i nie każdemu może smakować, ale po dodaniu tych dwóch składników zmienia się całkowicie!

Kombinujcie, szukajcie swoich smaków. Można dodać natkę pietruszki, kolendrę, czarnuszkę, czosnek. Co kto lubi.

Moje dzieci lubią taką najprostszą wersję. Dla mnie najlepsza jest z kolendrą. A Wy macie jakieś swoje ulubione dodatki?

Oto kilka właściwości awokado:

  1. Mózg  – Awokado łączy w sobie zdrowe dla mózgu kwasy tłuszczowe omega-3 z naturalną witaminą E, co jest klinicznie potwierdzone jako prewencja przeciw rozwojowi choroby Alzheimer’a, a nawet cofaniu jej we wczesnym stadium. Zawarty w nim potas dotlenia mózg, poprawia koncentrację oraz procesy myślowe.
  2.  Serce – Awokado jest bogate w jednonienasycone tłuszcze, które budują zdrowie serca i pomagają obniżać ciśnienie krwi.
  3. Trawienie  – Błonnik zawarty w awokado jest rozpuszczalny i nierozpuszczalny, rozpuszczalny błonnik powoduje zwolnienie szybkości rozkładu węglowodanów w organizmie ponadto, pozwala czuć się sytym dłużej. Błonnik nierozpuszczalny natomiast oczyszcza układ pokarmowy, co zmniejsza ryzyko zaparć oraz raka jelita grubego.
  4. Ciśnienie krwi – Połączenie wysokiej zawartości potasu w awokado – 30% więcej niż w bananach – z omega-3 oraz kwasem oleinowym, jest korzystne w obniżaniu ciśnienia krwi.
  5. Pomaga przyswajać składniki odżywcze – Jedzenie świeżego awokado zwiększa wchłanianie beta-karotenu i przeobrażanie nieaktywnej witaminy A w jej czynną postać. Witamina A to silny przeciwutleniacz, wspierający zdrowie skóry oraz pracę i funkcje układu immunologicznego. Awokado oczyszcza organizm z toksyn, pomaga nam również zwalczać wolne rodniki. Badania dowodzą, że awokado wspomaga wchłanianie przeciwutleniaczy. Beta-karoten lub likopen, które można znaleźć w marchwi, lub pomidorach lepiej się wchłaniają, jeśli zjemy je z awokado np. w postaci sałatki.
  6. Przeciwzapalne działanie –
  7. Przeciwzapalne działanie – Stan zapalny uważany jest za zjawisko leżące u podstawy większości chorób niezakaźnych. Awokado odznacza się obfitością fitoskładników (fitozwiązków) takich jak polifenole i flawonoidy, które posiadają właściwości przeciwzapalne.                                                                                               

Smacznego 🙂

Share

One thought on “Pasta z awokado

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *